Çelik Yapı Nedir? | İrem Prefabrik Blog

Çelik Yapı Nedir?

İçindekiler

Yapı elemanları olarak bilinen, kolon ve kiriş gibi taşıyıcı ekipmanları çelik malzemelerden oluşan yapılara, çelik yapı yani çelik ev adı verilmektedir. Çelik yapıların pek çok avantajı bulunmaktadır. Çevremizde ki çoğu betonarme binanın yanı sıra, çelik yapı ile üretilen binaların pek çok avantaja sahip olduğu kullanıcılar tarafından deneyimlenerek, gözler önüne serilmiştir. Aynı zamanda bu avantajlar sayesinde son yıllarda, çelik konstrüksiyon ev türlerinin kullanımı da artmaya başlamıştır.

Çelik Yapının Avantajları Nelerdir?

Çelik yapıların bilinen ilk avantajı, müşterilere sunulmuş olan kısa sürede teslim seçeneğidir. Bu sayede müşteriler kısa süre içerisinde diledikleri özelliklerin tamamını barındıran evlere sahip olabilir ve zamandan kazanç sağlama imkanı yakalayabilirler. Kısa sürede teslim avantajının yanı sıra çelik konstrüksiyon ev türlerinin başlıca avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Çelik konstrüksiyon ev türlerinde kullanılan sütunlar ve kirişler, betonarme yapılarda olduğu gibi doğanın olumsuz şartlarından etkilenmezler. Çelik yapıların inşaat sürecinin kısa olmasının temelinde de bu avantaj yatmaktadır.
  • Çelik konstrüksiyon ev modellerinin, iskeletleri değişik sağlamlaştırma materyalleri ile donatılmaya müsaittir. Bu sebeplerle çelik konstrüksiyon ev modellerinin ve prefabrik ev modellerinin ekstra özellikler eklenebilen bir yapıya sahip olduğu söylenebilir.  
  • Konstrüksiyon evler başta olmak üzere, prefabrik ev modellerinin tamamında, usta ya da işçi hatasından kaynaklı bir değişim gözlenmez. Ürünlerin tamamı inşaat alanında birleştirilmekte ve proje, inşaat alanında hayata geçirilmektedir.
  • Çeliğin mevcut sağlam yapısı ve ekstra işlemlerin güçlendirme amacı ile uygulanması ile birlikte uzun ömürlü yapılar elde edilebilir ve aşınma, korozyon gibi ihtimaller ortadan kaldırılabilir hale gelmektedir.
  • Kolon ve kirişlerin betonarme binalara göre daha az yer kaplaması, kişilerin evlerinde ferah bir görünüme ve daha fazla alana sahip olmasının temelini oluşturmaktadır. Bu sebeple prefabrik ev seçeneklerinin yaşam kalitesini arttıran bir konfora sahip olduğu söylenebilir.

Sizler de bu özellikleri bünyesinde barındıran bir çelik yapıya sahip olabilir ve İrem Prefabrik Çelik Yapı ile geleceğe sağlam adımlar atabilirsiniz.

Çelik Yapı İnşaatı Süreci Nasıl İşler?

Çelik konstrüksiyon ev modellerinin ve başka çelik yapıların tasarım süreci, betonarme binalara kıyasla oldukça hızlıdır. Bunun yanı sıra çelik konstrüksiyon ev fiyatları betonarme bina fiyatları ile kıyaslandığında, çok daha uygun bir fiyata sahip olduğu da görülmektedir. Çelik konstrüksiyon ev modellerinin sağlam ve uygun fiyatlı olmasının belli başlı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepleri adım adım işlemek gerekirse;

 İlk adım, çizilen projeye uygun çelik malzemelerin fabrika da üretilmesini kapsar. Çelik materyallerin üretimi tamamlandıktan sonra malzemeler yüklenerek, inşaat bölgesine gönderilir. İkinci adım inşaat sahasında bekleyen ustaların birleştirme işlemini kapsar. İnşaat sahasında malzemeleri bekleyen ustalarca birleştirilen bu çelik materyaller, projeye uygun bir şekilde alana yerleştirilmektedir. Çatı yerleştirme esnasında hataya mahal verilmemesi adına vinçler yardımı ile çatılar yerleştirilmekte, ardından tüm işlemler tamamlanarak kişilere evleri, ofisleri vb. tüm yapıları teslim edilmektedir.

Sizler de prefabrik ev fiyatları hakkında bilgi almak ve prefabrik ev fiyatları 2023 yılına ait güncel bilgilere sahip olmak için İrem Prefabrik Çelik Yapı Konya/Mersin ile iletişime geçebilir ve hayallerinizdeki yapılara kısa sürede sahip olabilirsiniz. Hızı, sağlamlığı ve sizlere sunmuş olduğu geniş alana sahip dizaynıyla, hayat kalitenizi arttırmak, şimdi İrem Prefabrik Çelik Yapı ile mümkün.