Prefabrik Nedir? | İrem Prefabrik Blog

Prefabrik Nedir?

İngilizce de prefabricate yani parçaları önden hazırlamak anlamına gelen prefabrik kelimesi, önceden üretilmiş yapıyı oluşturan parçaların statik hesaplarının yapılmasının ardından meydana gelen yapıların genel adı olarak değerlendirilmektedir. Prefabrik yapıların hali hazırda pek çok avantajı bulunmaktadır. Ülkemizde meydana gelen Gölcük, Düzce ve 6 Şubat depremlerinden sonra prefabrik yapılar önem kazanmış, kısa sürede betonarme yapıları, yerinden etmiştir.
Prefabrik yapılar sadece e ve iş yeri olarak değil aynı zamanda şantiye yapıları, ofisler, sosyal tesisler, okullar, hastaneler, kamp yapıları vb. pek çok alanda aktif olarak faaliyet göstermektedir. Günümüzde daha da popülerleşen prefabrik ev modellerini incelemek için İrem Prefabrik ve Çelik Yapı ile iletişime geçebilir ve ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Prefabrik Ev Türleri
Prefabrik yapı türleri kendi içerisinde amaç ve kullanım olarak ikiye ayrılabilir. Yapılma amacına göre prefabrik yapılar kendi içinde dallara ayrılabilir. Normal şartlarda yapılan bir prefabrik evin tahmini teslim süresi 30 iş günüyken, Acil Yerleşke olarak tanımlanan prefabrik yapılar, 24 saat içerisinde bitirilir ve acil durumun meydana geldiği alana ulaştırılarak yerleştirilir. Acil duruma dahil olmayan prefabrik evler kendi içerisinde şu şekilde sıralanabilir:
• Dubleks Konutlar
• Villa Yapısında ki Konutlar
• Tek Katlı Konutlar
Prefabrik evler içerisinden dilediğiniz türü seçebilir, detaylar ve daha fazla bilgi için İrem Prefabrik ve Çelik yapı ile iletişime geçebilirsiniz.

Kişiye Özel Prefabrik Ev Tasarımı
Prefabrik evler de sabit modellerin yanı sıra, kişiye özel tasarımlarda mevcuttur. İrem Prefabrik ve Çelik Yapı’nın bünyesinde yer alan mimarlar ile görüşme sağlayabilir ve aklınızda ki tasarımın çizilerek hayata geçirilmesini talep edebilirsiniz. Kişiye özel prefabrik evler için izlenilmesi gereken süreç şu şekilde sıralanabilir:
• Ön Görüşme: Mimar ile yapılan bu görüşme de proje sahibi, projesinden bahseder ve çizimini talep eder.
• Çizim Aşaması: Projeyi alan mimar, proje sahibinin kriterlerine uygun olarak çizimi tamamlar ve bir sunum dosyası hazırlar.
• Onay Süreci: Proje sahibinin onayı ardından parçaların üretimi başlar daha sonra proje tamamlanarak kişiye teslim edilir.
Bu sürecin yanı sıra kişiler prefabrik ev materyallerinin yurt dışına sevkiyatı da isteyebilir. İrem Prefabrik ve Çelik Yapı dünyanın pek çok yerine prefabrik ve çelik yapılar üzerine hizmet vererek kısa zamanda sektöründe güvenilir bir yer edinmiş bir işletme olarak karşımıza çıkar. Prefabrik ve çelik yapılar hakkında daha detaylı bilgi almak için İrem Prefabrik ve Çelik Yapı ile iletişime geçin.